25 kwietnia 2022

Aktywiści apelują, by minister rolnictwa poparł Koniec Epoki Klatkowej

Po kontrowersyjnych wypowiedziach ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, w których negował on cierpienie zwierząt w klatkach i proponował, by rozmawiać bezpośrednio z kurami, pojawił się ogólnopolski apel. Fundacja Compassion In World Farming Polska oraz Stowarzyszenie Otwarte Klatki zachęcają do podpisania petycji skierowanej do Ministra Rolnictwa.

W Polsce ponad 42 miliony zwierząt hodowlanych spędza całe swoje życie lub jego znaczną część w ciasnych klatkach. To dla oszczędzenia im cierpienia i polepszenia ich losu fundacja Compassion in World Farming Polska  zainicjowała w 2018 r. Europejską Inicjatywę Obywatelską „End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej”. Komisja Europejska po długim i żmudnym procesie przychyliła się do zaproponowanego pomysłu zmiany europejskiego prawa. Do jego poparcia potrzebna będzie m.in. zgoda ministrów rolnictwa poszczególnych państw UE, w tym Polski.

 

Kontrowersyjne wypowiedzi ministra rolnictwa, w których próbował on negować fakt cierpienia zwierząt w klatkach i otwarcie mówił, że nie poprze zmian proponowanych przez Komisję Europejską, sprawiły, że na początku lutego fundacja Compassion in World Farming Polska razem z wybitnymi polskimi naukowcami i naukowczyniami skierowała do ministra otwarty list w tej sprawie. Minister na list nie odpowiedział. W związku z tym w marcu na billboardach i plakatach rozmieszczonych na autobusach, przystankach oraz w metrze, fundacja wezwała do podpisywania petycji skierowanej bezpośrednio do ministra Kowalczyka. Zdjęcia uwięzionych w klatkach cieląt, kur i świń, połączone z proponowanymi hasłami do wyszukania w przeglądarce przypominały, że ten system hodowli jest dla zwierząt niewolą, okrucieństwem i źródłem wielkiego cierpienia. Wszystkie zdjęcia pochodzą z ferm z Polski i zostały wykonane podczas śledztw przeprowadzonych przez fundację Compassion in World Farming Polska.

 

Do akcji dołączyło Stowarzyszenie Otwarte Klatki – organizacje wspólnymi siłami zbierają podpisy pod petycją, która dostępna jest na stronie https://otwarteklatki.pl/petycje/zakonczmy-epoke-klatkowa. W petycji minister wzywany jest do „zdecydowanego poparcia zobowiązania Komisji Europejskiej do wycofania wszystkich klatek w hodowli zwierząt w całej UE”. Warto przypomnieć, że wg ostatniego badania opinii publicznej za zakazem hodowli klatkowej opowiedziało się 63% dorosłych Polaków i Polek. Co więcej, według badania przeprowadzonego w lutym br. przez Biostat 62,4% Polek i Polaków uważa, że w Polsce powinien zostać wprowadzony zakaz klatkowej hodowli kur niosek.

 

W petycji fundacja Compassion in World Farming Polska i Stowarzyszenie Otwarte Klatki powołują się na szereg badań świadczących o szkodliwości hodowli klatkowej i cierpieniu, jakie przynosi ona zwierzętom. Należą do nich m.in.  obszerne naukowe opracowania Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, Europejskiej Federacji Weterynarzy, a także raport ekspertów Parlamentu Europejskiego. W lutym 2021 r. list wspierający Koniec Epoki Klatkowej podpisało także ponad 140 naukowców z całego świata.

 

– Polakom zależy na losie zwierząt i większość społeczeństwa popiera wprowadzenie zakazu hodowli klatkowej. Oczekiwania społeczne poparte są wiedzą naukową – badania jasno wskazują, że hodowla klatkowa nie zapewnia zwierzętom nawet podstawowego poziomu dobrostanu. Co więcej, dostępne i intensywnie rozwijane są alternatywne sposoby utrzymania zwierząt, zapewniające im lepsze warunki i możliwość spełnienia gatunkowych potrzeb behawioralnych. Dlatego, jako Stowarzyszenie Otwarte Klatki, zwracamy się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z apelem o poparcie zmian w kierunku wycofania hodowli klatkowej z Polski i Unii Europejskiej. Jest to słuszny krok w kierunku bardziej odpowiedzialnej hodowli zwierząt w Polsce – mówi Maria Madej, Menadżerka ds. Relacji Biznesowych w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki.

– Koniec Epoki Klatkowej cieszy się silnym wsparciem Komisji Europejskiej. Nie bez powodu: to milowy krok w przód zarówno w sposobie, w jaki traktujemy zwierzęta, jak i w odejściu od wyniszczającego przyrodę intensywnego modelu hodowli i rolnictwa. Dziś wiemy, że bezklatkowe systemy hodowli są możliwe do wprowadzenia tu i teraz, są ekonomicznie opłacalne i z dobrym skutkiem stosowane już w wielu krajach. Unijne przepisy dotyczące zwierząt hodowlanych są przestarzałe i zostały wprowadzone ponad 20 lat temu, dlatego klatki muszą odejść do historii – dodaje Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion in World Farming Polska i członkini komitetu obywatelskiego “Koniec Epoki Klatkowej”.

Według szacunków fundacji Compassion in World Farming Polska, w Polsce w klatkach żyje około 42 milionów zwierząt. Statystycznie oznacza to ponad jedno zwierzę na obywatela. Petycję do ministra Kowalczyka podpisywać można na stronie https://otwarteklatki.pl/petycje/zakonczmy-epoke-klatkowa.

Notatka dla redakcji:

  • Stowarzyszenie Otwarte Klatki jest powstałą w 2012 roku ogólnopolską organizacją zrzeszającą osoby, które chcą zmienić los zwierząt hodowlanych. Od 2018 roku są częścią Anima International – działają m.in. w Polsce, Wielkiej Brytanii, Danii. Celem organizacji jest zapobieganie cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt. www.otwarteklatki.pl
  • Compassion in World Farming Polska jest częścią międzynarodowej organizacji Compassion in World Farming, której misją jest zakończenie przemysłowego chowu zwierząt. Compassion Polska działa na rzecz systemu produkcji żywności, który będzie dbał o dobro zwierząt, szanował środowisko i zdrowie ludzi, a także będzie uczciwie oznakowany. Organizacja walczy o zmiany prawne, prowadzi śledztwa w Polsce i publikuje ich wyniki, pokazując, jak traktowane są zwierzęta hodowlane.

  • Fundacja powstała ponad 50 lat temu w Wielkiej Brytanii i działa obecnie w 13 krajach w Europie i na świecie.  Polski oddział działa od końca 2013 roku.

  • Pełną treść listu do ministra Kowalczyka wraz z opiniami wybranych polskich naukowców i naukowczyń przeczytać można na stronie fundacji Compassion Polska.

  • Fundacja Compassion in World Farming jest inicjatorem Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej “Koniec Epoki Klatkowej” oraz liderem koalicji 170 organizacji z całej Europy, które wspierały ten projekt. Komisja Europejska odpowiedziała na niego 30 czerwca 2021 roku, deklarując wygaszenie chowu klatkowego zwierząt hodowlanych w krajach Unii Europejskiej. Więcej informacji na temat EIO “Koniec Epoki Klatkowej” znaleźć można na stronie Compassion Polska.

 

Źródła:

 https://www.ciwf.pl/aktualnosci/2020/12/wiekszosc-doroslych-polakow-i-polek-popiera-zakaz-hodowli-klatkowej

 https://www.otwarteklatki.pl/blog/polakom-zalezy-na-losie-kur

 

Partnerem Monitorującym Media Stowarzyszenia jest

Obserwuj nas

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do 4629 osób, którym zależy na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.

Wysyłając formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie zawartych w nim danych osobowych i informowanie Cię o działaniach Stowarzyszenia Otwarte Klatki zgodnie z naszą polityką prywatności.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120