Należysz do osób, które uwielbiają noworoczne postanowienia? Świetnie się składa, bo z początkiem Nowego Roku rozpoczęliśmy akcję „Od 2022 r. nie kupuję trójek”. Podjęcie takiego postanowienia jest korzystne nie tylko dla Ciebie, ale również – a może przede wszystkim – dla kur niosek. Czy taka pozornie drobna zmiana rzeczywiście może pomóc zwierzętom i dlaczego warto zdecydować się na nią właśnie teraz?

Okrucieństwo chowu klatkowego

Każdego roku w samej Polsce hodowanych jest prawie 50 000 000 kur niosek, z czego nawet 75,5% żyje w systemie klatkowym – najbardziej okrutnym ze wszystkich rodzajów chowu. Pochodzące z niego jajka oznaczane są numerem „3” i wiążą się z ogromnym, niepotrzebnym cierpieniem. Kury trzymane są w ciasnych klatkach i na każdą z nich przypada powierzchnia niewiele większa od kartki A4. Ptaki nie mogą realizować swoich podstawowych potrzeb, nie mogą nawet rozprostować skrzydeł! Nie wiedzą, jak to jest wykąpać się w piasku, powygrzewać na słońcu czy położyć na zielonej trawie. Całe życie towarzyszy im ból, ścisk i stres. A przecież kury to inteligentne, ciekawskie i społeczne zwierzęta.

fot. Konrad Łoziński

Co mogę zrobić?

Czy istnieje sposób na to, żeby im pomóc? Oczywiście! Zrezygnuj z jajek pochodzących z chowu klatkowego, tzw. „trójek”. Podczas zakupów wybieraj bardziej etyczne alternatywy, czyli jajka oznaczone numerem 2, 1 lub 0. Jeśli lubisz eksperymenty, możesz też spróbować jednego z roślinnych odpowiedników, które są coraz łatwiej dostępne. Dokonując właściwych wyborów konsumenckich, pokazujesz producentom i sklepom, że nie zgadzasz się na złe traktowanie zwierząt. Więcej o rodzajach jajek i ich oznaczeniach przeczytasz w naszym wpisie „Co oznaczają numery na jajkach w sklepie?”.

„Od 2022 r. nie kupuję trójek”

Chcesz sprawdzić, jak wiele osób podjęło decyzję o rezygnacji z „trójek”? A może potrzebujesz wsparcia w wytrwaniu w decyzji lub nurtują Cię jakieś pytania? Dołącz do naszego wydarzenia na facebooku TUTAJ. Dowiesz się z niego więcej o kurach nioskach, zadasz nam pytanie podczas styczniowego live’u oraz podpiszesz deklarację o rezygnacji z „trójek”, która pomoże nam podczas rozmów z producentami. Wolisz Instagrama? Doskonale! Wrzuć zdjęcie z napisem „Od 2022 r. nie kupuję trójek” i oznacz je hasztagiem #niekupujętrójek. Niech jak najwięcej osób dowie się o akcji i pomoże zwierzętom.

Dlaczego właśnie teraz?

Dlaczego warto wziąć udział w akcji właśnie teraz? Ponieważ rezygnacja z „trójek” nigdy wcześniej nie była tak prosta.

Wraz z początkiem 2022 r. sieć sklepów Biedronka wycofała „trójki” z oferty wszystkich sklepów w Polsce. Chwilę przed Nowym Rokiem podobną decyzję podjęła sieć hurtowni Makro – to aż trzy lata wcześniej, niż pierwotnie zakładano! Oklaski należą się też sieci sklepów Netto, która już w grudniu poinformowała o całkowitym wycofaniu jajek „trójek” w skorupkach z półek swoich sklepów. Bez obaw można też będzie kupować jajka w sklepach Kaufland, z których jajka z chowu klatkowego zostaną wycofane również na początku tego roku.

Już 150 firm działających w Polsce podjęło oficjalne zobowiązania do rezygnacji z jaj pochodzenia klatkowego (pełną listę znajdziesz tutaj). Wśród nich 33 firmy już wdrożyły swoje zobowiązania i wycofały jaja klatkowe z produkcji i/lub oferty, w tym Lubella, Frisco.pl, Colian i Starbucks, a najwięksi producenci jaj, tacy jak Fermy Drobiu Woźniak i Fermy Drobiu Mizgier, nie inwestują już w klatkowe systemy hodowli.

Nowy rok, nowa ja, lepszy świat dla zwierząt

Dzięki ludziom, którzy nie wyrażają zgody na niepotrzebne cierpienie zwierząt, los kur niosek ma szansę realnie się poprawić. Jeśli chcesz być częścią tej zmiany, dołącz do wydarzenia, podpisz deklarację i zrezygnuj z jaj oznaczonych numerem „3”. Kury liczą na Ciebie!

Źródło: WYCOFANIE JAJ Z CHOWU KLATKOWEGO. Podsumowanie zmian w branży spożywczej i na rynku jajecznym. Raport 2020