Naszym celem jest budowanie świata wolnego od cierpienia zwierząt. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie Wasze wsparcie finansowe. To dzięki wzajemnemu zaufaniu możemy działać i wspólnie stawać w obronie tych najsłabszych. Dlatego niezwykle ważne dla nas jest transparentne podejście do pieniędzy. W tym artykule przedstawiamy, jakie były źródła naszych finansów w 2021 roku.

Co roku publikujemy oficjalne sprawozdanie finansowe. Ze względu na bardzo formalny charakter taki dokument może nie być zrozumiały dla każdej zainteresowanej osoby. Z tego powodu zdecydowaliśmy się opisywać nasze finanse w bardziej przystępny sposób. Mamy nadzieję, że przedstawione informacje będą dla Was przydatne.

Dlaczego transparentność finansowa jest ważna?

Uważamy, że naszym obowiązkiem jest dostarczenie wyczerpujących informacji o naszych działaniach i funkcjonowaniu organizacji. Każdą przekazaną darowiznę traktujemy jako wyraz zaufania – zależy nam więc na tym, aby każdy miał dostęp do informacji o naszych finansach i dzięki temu miał pewność, że działamy efektywnie.

Na naszym blogu znajdziesz pozostałe artykuły, które w przejrzysty sposób opowiadają o naszych przychodach i wydatkach: https://www.otwarteklatki.pl/blog/kategoria/finanse 

Nasze źródła finansowania w 2021 roku

39,05% – darowizny od darczyńców indywidualnych

W tej kategorii znajdują się wszystkie darowizny od osób indywidualnych, a w 2021 r. roku to Wy stanowiliście największe wsparcie dla naszej organizacji. To pokazuje, jak wielu z Was nam ufa i razem z nami chce budować lepszy świat dla zwierząt.

Wliczamy tutaj darowizny przekazane przez Klubowiczów Otwartych Klatek, wsparcie naszych zbiórek, każdą jednorazową wpłatę online lub bezpośrednio na nasze konto bankowe, zbiórki na Facebooku i udział w różnych inicjatywach jak np. Ubrania do oddania.

Czy jesteś już naszym Klubowiczem lub zastanawiasz się, jak możesz dołączyć do wsparcia? Odwiedź naszą stronę: 

32,94% – granty

Dzięki temu, że jesteśmy członkami organizacji Anima International, możemy prowadzić nasze działania na arenie międzynarodowej. Razem z pięcioma organizacjami z Danii, Francji, Norwegii, Ukrainy i Wielkiej Brytanii tworzymy koalicję, a nasz głos jest słyszalny na całym świecie.

Aktywiści i aktywistki podczas zjazdu Anima International

W związku z naszym działaniem w ramach Anima International granty wspierające naszą organizację otrzymujemy głównie od zagranicznych grantodawców. Zaangażowanie w walkę o los zwierząt opieramy na efektywnym altruizmie. Dzięki temu kierunek, w którym działamy, skupia się na skutecznej pomocy zwierzętom tam, gdzie najbardziej nas potrzebują. Z tego powodu w 2021 roku otrzymaliśmy m.in. grant na dalsze rozwijanie naszych działań w ramach walki z okrutną hodowlą kur brojlerów, a także na działania rzecznicze skupione wokół problemu hodowli klatkowej w Europie.

14,07% – 1% podatku

Każda osoba rozliczająca swój PIT w Polsce może przekazać nam 1% podatku, ponieważ jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na ten rodzaj wsparcia. W 2021 roku prawie 8 tysięcy rozliczających się osób wybrało Otwarte Klatki. Przekazane nam w ten sposób środki to ważny sygnał społecznego wsparcia dla naszych działań. 

To nic nie kosztuje, a pomaga zwierzętom!

Wystarczy, że podasz nasz KRS: 0000 444 120

6,72% – działalność gospodarcza

Chcemy, abyście mogli nosić logo Otwartych Klatek na koszulkach zakupionych w naszym sklepie. Chcemy też spotykać się z Wami na naszych największych wydarzeniach, jak np. Veganmania. Ze względów prawnych taki rodzaj działań zarejestrowaliśmy jako działalność gospodarczą. 

Wzory koszulek dostępne w sklepie Otwartych Klatek

Więcej o obszarze działalności gospodarczej przeczytasz w naszym statucie.

2,92% – współprace i partnerzy

W małych lokalnych firmach, jak i dużych korporacjach pracują ludzie, którzy mają otwarte serca dla zwierząt. Z tego powodu coraz więcej firm decyduje się np. przekazywać część dochodu ze sprzedaży swoich produktów lub usług na rzecz Otwartych Klatek. Są także firmy, które z ogromną chęcią angażują swoich pracowników w charytatywne działania – wspólnie tworzą zbiórki finansowe lub organizują wydarzenia, z których zysk trafia do naszej organizacji. 

Robiąc zakupy we wspierających nas biznesach, Ty także możesz pomóc!  

2,15% – inne

W tej kategorii znajdują się wszystkie środki finansowe, które nie pasują do powyższych kategorii. Są to np. odsetki z konta oszczędnościowego, opłaty za organizację naszego corocznego zjazdu aktywistów, wpłaty od osób w wyniku realizacji wyroków sądowych itd.

2,14% – działania lokalne

Są to środki pozyskane w ramach zbiórki publicznej. W całej Polsce aktywnie działają nasze grupy lokalne – promują pozytywne postawy wobec zwierząt, dietę roślinną oraz zachęcają do działania na rzecz zwierząt. W ramach tej kategorii zaliczamy wszystkie darowizny, które trafiają do puszek stojących w różnych lokalach oraz w czasie lokalnych benefitów takich jak np. Tatuaże Zamiast Futra i Kawa dla zwierzaka.

Charytatywny Open Quiz o tematyce „Friends” w Poznaniu

Ile otrzymaliśmy w 2021?

W 2021 roku otrzymaliśmy łącznie 5 067 222,75 zł. Szczegółowe sprawozdania finansowe możecie zobaczyć na naszej stronie w zakładce Informacje Publiczne.

O tym, ile wydaliśmy w 2021 roku, przeczytasz w artykule: Na co Otwarte Klatki wydają pieniądze?

Ze względu na różnice metodologiczne mogą występować niewielkie rozbieżności pomiędzy tym, co opisujemy tutaj, a tym, co widnieje w dokumentach księgowych – tutaj jako kluczową uznajemy datę wpłynięcia środków na konto.

Wierzymy, że zmiana świata jest możliwa, i nie ustępujemy w walce. Dziękujemy każdemu i każdej z Was za zaufanie i za to, że od tylu lat pomagacie nam walczyć o los zwierząt.