We wrześniu ubiegłego roku przeprowadziliśmy wśród Was ankietę dotyczącą naszej pracy na rzecz zwierząt już po raz trzeci. Na ankietę odpowiedziało prawie 3000 osób. Dowiedzieliśmy się jakie są Wasze opinie o Otwartych Klatkach. Przeczytajcie sami!

Jak co roku pytaliśmy o Wasze opinie o Otwartych Klatkach – chcieliśmy dowiedzieć się, jak oceniacie nasze działania, jaki sposób komunikacji preferujecie, w jaki sposób nas wspieracie i co myślicie o naszych planach na przyszłość. Zobaczcie, ile się zmieniło od zeszłego roku i czego dowiedzieliśmy się tym razem!

OBRAZEK: Młody mężczyzna w koszulce Otwartych Klatek trzymający pisklę kurczaka w prawej ręce i obejmujący pięć pisklaków lewą. NAPIS: Wasze opinie o otwartych klatkach
Kolejny rok w Otwartych Klatkach

Po raz pierwszy przeprowadziliśmy wśród Was ankietę w październiku 2017, a po przeczytaniu wszystkich odpowiedzi opublikowaliśmy ją w marcu 2018. Druga ankieta była przeprowadzona we wrześniu 2018, a jej wyniki opublikowaliśmy w styczniu 2019. Wyniki i wnioski z poprzednich ankiet znajdziecie poniżej:

WYNIKI Z ANKIETY 2017

WYNIKI Z ANKIETY 2018


Co wydarzyło się od czasu poprzedniej ankiety i jak wpłynęła ona na nasze działania?

STOP sprzedaży żywych karpi – w poprzedniej ankiecie zapowiedzieliśmy, że włączymy się w walkę o lepszy los dla ryb. Od tamtego czasu udało nam się:

• Opisać jak powinno się reagować na cierpienie karpi,
• Ujawnić szokujące materiały z odłowu żywych karpi,
• Opublikować raport Prawda o hodowli ryb,
• Wspólnie z innymi organizacjami prozwierzęcymi przekonać sieci sklepów i hurtowni Auchan, Selgros i Kaufland do całkowitej rezygnacji ze sprzedaży żywych karpi.

Rzecznik Ochrony Zwierząt w Polsce – w zeszłorocznej ankiecie zapytaliśmy Was, czy powinniśmy zorganizować kampanię na rzecz powołania Rzecznika Ochrony Zwierząt w Polsce. W roku 2019:

• Wystartowaliśmy kampanię Rzecznik Ochrony Zwierząt,
 Przeprowadziliśmy badania społeczne,
 Przeprowadziliśmy wywiad z Joanną Parafianowicz,
• Pisaliśmy o kulisach pracy Rzecznika Ochrony Zwierząt.

Po co nam ankieta?

Tylko dzięki Waszemu wsparciu możemy skutecznie działać dla zwierząt. To Wy pomagacie nam działać. To Wy tworzycie z nami Otwarte Klatki. Bez Was nie byłoby nas! Dlatego tak ważne jest dla nas wasze zdanie – chcemy wiedzieć, co myślicie o podejmowanych przez nas działaniach, co chcielibyście, abyśmy poprawili lub zmienili. Interesują nas Wasze opinie i pomysły!

Przeprowadziliśmy ankietę, aby dać Wam przestrzeń do swobodnej wypowiedzi na tematy związane z Otwartymi Klatkami i zadać pytania, które chodzą nam po głowie. Mimo że bardzo byśmy chcieli, nie możemy porozmawiać osobiście z każdą wspierającą nas osobą – nie starczyłoby nam na to czasu, aż tyle Was jest! <3

W takiej sytuacji ankieta jest idealnym rozwiązaniem – to przestrzeń do wypowiedzi dla Was, a dla nas źródło bezcennej wiedzy, wskazówek i pomysłów.

Dzięki ankiecie możemy w prosty i szybki sposób:

 • dowiedzieć się, co naprawdę o nas myślcie,
 • zastanowić się, co możemy ulepszyć,
 • zainspirować się Waszymi pomysłami i uwagami,
 • dowiedzieć się, w jaki sposób najchętniej nas wspieracie (najwięcej z Was pomaga nam, przekazując 1% podatku: (https://www.otwarteklatki.pl/1procent/)
 • dowiedzieć się, czy rozważaliście przekazanie darowizny, (https://www.otwarteklatki.pl/przekaz-darowizne/)
 • sprawdzić, jak oceniacie nasze plany, aby obrać odpowiedni kurs na kolejny rok!

Czego dowiedzieliśmy się w tym roku?

Wyniki ankiety po raz kolejny były dla nas źródłem wielu pozytywnych zaskoczeń. Tak jak i w pierwszej edycji zaskoczyła nas:

 • Liczba zgłoszeń. Dostaliśmy 2768 odpowiedzi! To prawie o 300 więcej niż w zeszłym roku. Cieszymy się, że coraz więcej osób decyduje się podzielić z nami swoimi przemyśleniami. Dziękujemy!
 • Bardzo mało „trolli”. Niski wynik zaskoczył nas już ostatnio, a z roku na rok jest ich coraz mniej. Teraz obraźliwych i nic niewnoszących odpowiedzi było tylko 5, co stanowi 0.18% wszystkich odpowiedzi. Dla porównania w zeszłym roku było ich 9 (0.36%). Znów postanowiliśmy uwzględnić ich odpowiedzi, gdy obliczaliśmy średnią.
 • Liczba pozytywnych ocen. W tej edycji grono osób odpowiadających nieznacznie się powiększyło. Wasze oceny natomiast znacznie wzrosły – jeszcze wyżej oceniliście naszą skuteczność, transparentność i komunikację. To wspaniałe być docenionym!
 • Bardzo wyczerpujące odpowiedzi. W pytaniach otwartych udzieliliście szczegółowych odpowiedzi. Wymienialiście, za co nas cenicie i co Wam się podoba, a także dokładnie punktowaliście rzeczy do poprawy. Jak co roku podsunęliście nam wiele ciekawych pomysłów. Bardzo dziękujemy za ogromne zaangażowanie każdej osobie, która postanowiła coś od siebie dodać. Wasze opinie są dla nas bardzo ważne!
 • Proporcje płci. Kobiety w dalszym ciągu stoją na czele w walce o prawa zwierząt – stanowiły aż 85% ankietowanych.

Pierwsza duża zmiana
Ostatnimi laty Facebook był dla Was głównym źródłem informacji o naszych działaniach. W tym roku spadł jednak na drugie miejsce. Okazuje się bowiem, że 71,46% z Was czerpie informacje z wysłanych przez nas wiadomości e-mail i newsletterów — to wzrost prawie o 20% w porównaniu do zeszłego roku. Postaramy się sprostać Waszym oczekiwaniom i jeszcze bardziej usprawnić wysyłkę elektronicznych wiadomości.

Zapisz się do naszego biuletynu informacyjnego

Bądź na bieżąco, by dowiadywać się jak możesz pomagać zwierzętom

Na końcu artykułu, pod infografiką umieściliśmy sekcję „Wasze opinie o Otwartych Klatkach”. Możecie tam przeczytać odpowiedzi innych osób, a także spróbować odnaleźć swoją. Wszystkie Wasze odpowiedzi są dla nas bardzo ważne i każdą z nich przeczytaliśmy. Niestety, nie mogliśmy opublikować wszystkich – było ich prawie 3000! Wybraliśmy te, które najlepiej podsumowują Wasze opinie. Miłego czytania!
OBRAZEK: biegnący szczęśliwy czarny lis w naturze. CYTAT: Kreatywność, dyscyplina i upartość w dążeniu do wyznaczonego celu oraz ogromna skuteczność. W ten sposób budujecie sobie zaufanie i podwyższacie wsparcie ludzi. Jestem Wam za to ogromnie wdzięczna. - Basia

Plany na kolejny rok

Wasze opinie i odpowiedzi dały nam sporo do myślenia i podpowiedziały, co powinniśmy poprawić oraz w którą stronę zmierzać.

W ankiecie zadaliśmy Wam dwa ważne dla nas pytania:

 1. Planujemy odpowiadać na nurtujące Was pytania lub lepiej wyjaśniać kwestie związane z prawami zwierząt na kanale YouTube. Czy podoba Wam się ten pomysł?
 2. Czy według Was happeningi są ważne w kontekście zwiększania świadomości społeczeństwa odnośnie do sytuacji zwierząt hodowlanych?

Kanał YouTube

Wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom i chcąc poszerzać sposoby naszej komunikacji, w roku 2019 nasz kanał YouTube został tchnięty życiem. Wprowadziliśmy kwartalny cykl „Wiadomości Poklatkowych”, dzięki któremu możecie być na bieżąco z tym, co dzieje się w Polsce i na świecie, jeśli chodzi o sytuację zwierząt i popularność diety roślinnej. Na kanale pojawia się także znacznie więcej wysokiej jakości materiałów, a w przyszłości całość planujemy usprawnić jeszcze bardziej!

Chcemy mieć jak najlepszy kontakt z osobami, które nas wspierają, stąd pomysł wykorzystania popularnego na platformie YouTube schematu „Q&A”, czyli pytań i odpowiedzi. Planujemy stworzyć serię cyklicznych filmików, w których będziecie mogli zapytać o cokolwiek, a my postaramy się odpowiedzieć na pytania i rozwiać Wasze wątpliwości najlepiej jak potrafimy.

Happeningi

Prawie od początku istnienia Otwartych Klatek, akcje uliczne były jednymi z najważniejszych prowadzonych przez nas działań. Wierzymy, że pokazywanie się w przestrzeniach publicznych, rozmowy z ludźmi i ich edukacja to kluczowe kroki w celu poprawy losu zwierząt. Pod koniec roku 2019 prowadziliśmy wiele akcji pod sklepami, protestując przeciwko sprzedaży żywych karpi, efektem między innymi tych działań była rezygnacja sprzedaży żywych karpi trzech wielkich sieci sklepów – Auchan, Kaufland, Selgros.

Tworząc ankietę nie wiedzieliśmy niestety jaka sytuacja czeka nas w przyszłości. Obecnie w związku z pandemią Covid-19, jesteśmy zmuszeni zawiesić wszystkie planowane happeningi. Na ten czas przekierowujemy swoje zasoby, wzmacniając inne obszary działań. Cieszymy się, że uważacie happeningi za ważne i gdy tylko pojawi się możliwość, to obiecujemy, że wrócimy z przytupem!

INFOGRAFIKA
• Odpowiedzi: 2768 • Kobiety%: 85,14% • Mężczyzni%:14,71% • Aż (%) z Was uważa, że prawa zwierząt to bardzo ważny temat społeczny: 88,51% Najpopularniejsze Kampanie OK: • Stop sprzedaży żywych karpi: 62,93% • Sklepy wolne od futer: 59,93% • Cena Futra: 56,07% • Jak one to znoszą?: 55,85% • Koalicja Społeczna Stop Fermom: 40,10% • Frankenkurczak: 38,73% • Jasna Strona Mocy: 33,31% • Rzecznik Ochrony Zwierząt: 33,16% • RoślinnieJemy: 29,62% • Veganmania: 28,14% • Obrońcy Zwierząt: 24,53% • Vegan Challenge: 23,77% Jak nas oceniacie: W jakim stopniu według Ciebie nasze działania i akcje skutecznie pomagają zwierzętom? 4,37/5 Jak oceniasz naszą komunikację? 4,63/5 Co myślisz o naszej transparentności? Czy mówimy wystarczająco dużo o tym co się dzieje wewnątrz Otwartych Klatek? 4,30/5 Jak bardzo nas cenisz? :) 4,89/5 • Czy uważasz produkty dostępne w sklepie OK za atrakcyjne? 5,57/7 • Planujemy także wprowadzić serię "Bohaterowie Otwartych Klatek", gdzie będziemy przedstawiać naszych aktywistów oraz osoby, które nas wspierają. Czy podoba Ci się ten pomysł? 6,51/7 • Planujemy odpowiadać na nurtujące Was pytania lub lepiej wyjaśniać kwestie związane z prawami zwierząt na kanale YouTube. Czy podoba Ci się ten pomysł? 6,46/7 • Czy myślisz, że warto stworzyć grupę na Facebooku dla osób, które tak, jak Ty, obserwują nasze działania, a prawa zwierząt są dla nich bardzo ważne? 6,33/7 • Czy według Ciebie takie happeningi są ważne w kontekście zwiększania świadomości społeczeństwa odnośnie sytuacji zwierząt hodowlanych? 6,67/7 • Czy wsparłaś nas kiedyś darowizną? TAK 55,49% / NIE 44,51% • Czy zapisałeś się jako członek wspierający do Otwartych Klatek? TAK 28,43% / ROZWAŻAM 35,69% / NIE 35,88% • Czy chciałabyś dostawać od nas 1-2 razy w roku drukowany biuletyn darczyńcy? TAK 55,65% / NIE 44,35% • Czy należysz już do Obrońców Zwierząt? TAK 37,43% / ROZWAŻAM 38,66% / NIE 23,92% • Czy zamierzasz w najbliższym roku przekazać na nasze działania swój 1% z podatków? TAK 62,93% / NIE 37,07% • Czy wiesz, że organizujemy happeningi, podczas których możesz z nami porozmawiać i dowiedzieć się więcej o naszych działaniach? TAK: 66,75% / NIE: 33,25% Skąd czerpiesz informacje o naszej działalności? • wiadomości email: 71,46% • nasz Facebook: 68,21% • nasz Instagram: 20,56% • nasz YouTube: 16,22% • nasz Blog: 13,11% • od znajomych/rodziny: 9,28% • nasz Twitter: 3,32% • nasz LinkedIn: 0,79%

Wasze opinie o Otwartych Klatkach

Otrzymaliśmy od Was ogromną liczbę ciepłych słów i wyrazów wsparcia. Jesteśmy ogromnie wzruszeni za każdym razem, gdy dzielicie się z nami swoimi historiami. Doceniacie nasze starania i chętnie korzystacie z naszej pomocy, wiedzy oraz udostępnianych materiałów. Daliście tego wyraz w swoich odpowiedziach. Wybraliśmy kilka z nich:

• „Wasza transparentność i efektywność działania była dla mnie najważniejszym argumentem, by wesprzeć Waszą organizację. Zostaliście pierwszą organizacją charytatywną, którą postanowiłam regularnie zasilać finansowo, a ponieważ jestem nieufna w kwestii pieniędzy przeprowadziłam najpierw obszerny research. Decydujący był opis Otwartych Klatek na stronie Animal Charity Evaluators, gdzie mogłam zapoznać się z całym profilem Waszej działalności i sposobem, w jaki zarządzacie swoją organizacją oraz decydujecie o sposobie spożytkowania datków. Od tamtej pory kibicuję Wam całym sercem i polecam wszystkim, którzy pytają o godną zaufania NGO.” – Ewelina

• „Za skuteczność działań. Wyznaczanie jasnych, mierzalnych celów, które mają szeroki zakres działania. Współpraca międzynarodowa. Uważam Otwarte Klatki za najważniejszą i najbardziej skuteczna polska organizacje działająca na rzecz zwierząt. Wielki szacun za to co robicie! Cieszę się, że jestem członkiem wspierającym, w 100% popieram wszystkie Wasze działania!” – Katarzyna

• „Podoba mi się to, że bez względu na trudności staracie się pomóc zwierzętom, które same nie potrafią się bronić. Aktywiści działający w ramach Otwartych klatek to odważni ludzie o naprawdę dobrych sercach i cenię was za to, że nie tylko stale działacie na rzecz ważnych zmian społecznych, ale również otwarcie mówicie o tym i rozmawiacie z ludźmi.” – Julia

• „Cenię Was za konkretne działania na rzecz likwidacji hodowli zwierząt na futra, likwidacji chowu przemysłowego wszystkich zwierząt. Zamykanie takich miejsc, realne poprawianie warunków życia tych stworzeń.” – Jolanta

• „Cenię Was za wytrwałość w tym co robicie. Zwłaszcza że w Waszej pracy często spotykacie się ze ścianą nie do przebicia spowodowaną obojętnością lub wrogością innych osób. Mimo to idziecie z podniesioną głową dalej i walczycie, bo wiecie, że cel jest słuszny. Ogromny szacun!” – Tomasz

• „Wasze działania są realne i widać ich efekty, kampanie widoczne i skłaniające do refleksji, idea idealna do codzienności. Mam wrażenie, że Otwarte Klatki są jedną z niewielu szczerze działających organizacji.” – Aleksandra

• „Bronicie bezbronne istoty. Dbacie o przestrzeganie ich praw i działacie aktywnie i głośno, gdy dzieje się im krzywda. Dziękuję Wam, wspieram corocznie i z dumą opowiadam o Was znajomym.” – Patrycja

• „Nie poddajecie się w swoich działaniach. Poprzez social media, happeningi cały czas pokazujecie jak ważny powinien być dla nas los zwierząt. Dzięki Wam także ja sama wiele rzeczy próbuje zmieniać. Bardzo dziękuje i życzę powodzenia.” – Marta

 • „Za systemowe podejście do zwiększania świadomości społecznej. Uważam, że w ten sposób można dużo bardziej poprawić sytuację zwierząt, niż jednorazowymi akcjami nakierowanymi na konkretne przypadki. Chociaż oczywiście te również są potrzebne.” – Grzegorz

Jesteśmy dumni, że z nami jesteś!

Dzięki Twojemu wsparciu możemy jeszcze skuteczniej działać dla zwierząt.