To już kolejny wpis, w którym wyjaśniamy, jak Otwarte Klatki pozyskują środki na swoją działalność. Od czterech lat corocznie publikujemy podsumowanie, w którym staramy się w prosty sposób wytłumaczyć, skąd pochodziły nasze finanse w poprzednim roku. Dlaczego?

Ponieważ transparentność stanowi fundament naszej organizacji. Zależy nam na tym, żeby każda osoba wspierająca Otwarte Klatki miała pełny dostęp do informacji o naszych finansach – żeby wiedziała, skąd pochodzą nasze środki i w jaki sposób nimi zarządzamy. Chcemy w ten sposób budować zaufanie między naszą organizacją a Wami, bo to właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie efektywnie działać i wspólnie zmieniać świat dla dobra zwierząt!

Nasze źródła finansowania w 2022 roku

Źródła finansowe Stowarzyszenia Otwarte Klatki 2022

72,11% – granty

Jako członkowie organizacji Anima International mamy możliwość prowadzenia naszych działań na arenie międzynarodowej. Wspólnie z sześcioma organizacjami (z Danii, Francji, Norwegii, Ukrainy, Bułgarii i Wielkiej Brytanii) tworzymy koalicję, co sprawia, że nasz głos jest słyszalny na całym świecie.

Działając w ramach Anima International, otrzymujemy wsparcie grantowe przede wszystkim od zagranicznych darczyńców. Nasze zaangażowanie w walkę o los zwierząt opiera się na zasadach efektywnego altruizmu i z tego powodu zostaliśmy wyróżnieni przez organizację Open Philantropy grantem – 2022 roku stanowił on większość naszych finansów, a także ogromne wyzwanie.

Grant został nam przyznany, abyśmy w dalszym ciągu mogli realizować naszą misję i w efektywny sposób walczyć o zwierzęta cierpiące w hodowli przemysłowej. To wsparcie finansowe ma trafić przede wszystkim na działania służące zmianie warunków hodowli tam, gdzie cierpienie zwierząt jest największe, czyli w chowie kur niosek i brojlerów hodowanych i zabijanych na mięso.

Dzięki wsparciu finansowemu mogliśmy rozpocząć intensywne prace nad śledztwami, które pozwalają pokazywać społeczeństwu prawdę o tym, co dzieje się za wysokimi murami ferm przemysłowych. Tym samym mogliśmy rozpocząć pracę nad wzmocnieniem ochrony prawnej zwierząt na poziomie Unii Europejskiej i wraz z organizacjami z całej Europy budować silny głos w imieniu zwierząt.

Dzięki temu, że opieramy metody działania o efektywny altruizm, nasza praca skupia się na skutecznej pomocy zwierzętom tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Wierzymy, że pomoc nie zna granic!

Sprawdź, co robimy jako Anima International:
https://www.otwarteklatki.pl/blog/5-rzeczy-ktore-robimy-jako-anima-international

Zjazd aktywistów Anima International

16,88% – darowizny od Was – osób indywidualnych

To dla nas najważniejsza kategoria. Pokazuje, jak wielu z Was nam zaufało i wraz z nami dąży do stworzenia lepszego świata dla zwierząt. To dzięki Waszemu wsparciu codziennie mamy siłę i motywację do działania. Jesteście ważną częścią Otwartych Klatek!

W tej kategorii zawarte są wszystkie indywidualnie przekazane darowizny. Niezależnie, czy wspieracie nas comiesięcznie, pojedynczymi wpłatami, przelewem tradycyjnym, przez Facebooka czy online – wszystkie pieniądze, które trafiają do nas w ten sposób, zaliczane są do tej kategorii.

Trafiają tutaj także darowizny pozyskane w ramach wsparcia organizacji przez Revoluta, FaniMani, Ubrania do Oddania, Allegro czy Dobre Dary.

Zastanawiasz się, jak możesz pomóc?
<Sprawdź różne metody wsparcia>

Słupek charytatywny Donateo, który umożliwia wsparcie Otwartych Klatek

6,54% – 1% podatku

Jako Organizacja Pożytku Publicznego każdego roku prosimy o wsparcie naszych działań poprzez przekazanie nam 1% podatku. W 2022 roku po raz ostatni zbieraliśmy 1%, ponieważ w wyniku tegorocznych zmian podatkowych organizacje pozarządowe otrzymają 1,5% podatku. 

W 2022 roku 8 tysięcy Polaków wybrało Otwarte Klatki. Przekazane nam w ten sposób środki są dla nas bardzo ważnym sygnałem społecznego wsparcia dla naszych działań.

Rozliczając swój PIT, pamiętaj o naszym KRS: 0000 444 120
https://otwarteklatki.pl/1.5-procent

Lis Ferdynand w poznańskim Starym ZOO

2,60% – współpraca i partnerzy

Zarówno w małych lokalnych firmach, jak i w dużych korporacjach pracują ludzie, którym leży na sercu dobro zwierząt. To właśnie dlatego coraz więcej firm decyduje się na wspieranie Otwartych Klatek poprzez przekazywanie części dochodu ze sprzedaży swoich produktów lub usług na pomoc zwierzętom. Ponadto istnieją również przedsiębiorstwa, które z entuzjazmem angażują swoich pracowników w działania charytatywne, wspólnie organizując zbiórki lub wydarzenia, z których dochód wspiera naszą organizację.

Kupując u naszych partnerów, wspierasz Otwarte Klatki

Poznaj naszych partnerów:
https://otwarteklatki.pl/wspolpraca/partnerzy

0,97% – działania lokalne

W tej kategorii mieszczą się środki pozyskane w ramach zbiórki publicznej. W całej Polsce aktywnie działają nasze grupy lokalne – promują pozytywne postawy wobec zwierząt i dietę roślinną oraz zachęcają do działania na rzecz zwierząt. Jeśli zobaczysz naszą puszkę charytatywną w swojej ulubionej kawiarni lub spotkasz nas przy okazji organizowanego benefitu, to będziesz wiedzieć, że zebrane w ten sposób pieniądze zostaną zaliczone właśnie do tej kategorii.

<śledź nasze wydarzenia> 
https://www.facebook.com/otwarteklatki/events/

Kupując u naszych partnerów, wspierasz Otwarte Klatki

0,66% – inne

W tej kategorii znajdują się wszystkie środki finansowe, które nie pasują do powyższych kategorii. Są to np. odsetki z konta oszczędnościowego, wpłaty od osób w wyniku realizacji wyroków sądowych itd.

0,23% – działalność gospodarcza

Chcemy, abyście mogli nosić logo Otwartych Klatek na koszulkach zakupionych w naszym sklepie. Chcemy także budować silny ruch prozwierzęcy na całym świecie, dlatego decydujemy się na organizację międzynarodowej konferencji dotyczącej praw zwierząt CARE, na którą wstęp jest biletowany.

W tej kategorii przedstawiony jest dochód, czyli środki, jakimi dysponujemy po uwzględnieniu poniesionych kosztów.

Nasza aktywistka Karolina w koszulce Otwartych Klatek

Sprawdź nasz sklep:
https://sklep.otwarteklatki.pl/pl/

Ile otrzymaliśmy w 2022?

W 2022 roku otrzymaliśmy 10 652 456,97 zł. Szczegółowe sprawozdania finansowe możecie zobaczyć na naszej stronie: https://otwarteklatki.pl/o-nas/informacje-publiczne/ 

Ze względu na różnice metodologiczne mogą występować niewielkie rozbieżności pomiędzy tym, co opisujemy tutaj, a tym, co widnieje w dokumentach księgowych – tutaj jako kluczową uznajemy datę wpłynięcia środków na konto.

Powyższy artykuł to kolejny krok, jaki podejmujemy w ramach rozwoju naszej polityki transparentności. Od kilku lat publikujemy podsumowania rocznych przychodów i wydatków, a także listę osób zatrudnionych wraz z wynagrodzeniami. Mamy nadzieję, że te materiały są dla Was przydatne. 

Zobacz nasze poprzednie artykuły o przychodach:

Nasze wydatki w 2022 roku wyniosły 6 463 211,98 zł. W najbliższym czasie na naszym blogu znajdziesz artykuł opowiadający o tym szerzej.

Każda złotówka przekazana na nasze konto jest dla nas niesamowicie cenna, ponieważ stanowi dowód Waszego zaufania do naszej pracy. Dziękujemy każdemu i każdej z Was za wsparcie i za to, że od tylu lat pomagacie nam walczyć o los zwierząt. Obiecujemy nie poddawać się w walce. Jesteśmy wdzięczni, że jesteście w razem z nami!