W zeszłym roku już po raz szósty poprosiliśmy Was o wyrażenie opinii na temat naszych działań na rzecz zwierząt. Teraz wiemy dokładnie co o nas myślicie!

To właśnie dzięki Wam, społeczności Otwartych Klatek, możemy skutecznie pomagać zwierzętom. Dlatego Wasze zdanie jest dla nas niezwykle cenne! Dzięki tej ocenie możemy spojrzeć na nasze działania i komunikację z nowej perspektyw i wprowadzać potrzebne zmiany.

Wasza opinia to lepsze działania dla zwierząt!

Z wynikami poprzednich ankiet możecie się zapoznać tutaj:

Co nam daje ankieta?

Staramy się na bieżąco odpowiadać na wszystkie pytania na temat naszych działań, z którymi piszecie do nas na naszych social mediach lub mailowo. Jednak taka bieżąca komunikacja nie daje nam pełnego obrazu, z jakich powodów wspieracie nasze działania dla zwierząt lub w jakich obszarach dostrzegacie braki. Ankieta jest przestrzenią, w której możecie szczegółowo i bez ograniczeń wyrazić swoje zdanie. W efekcie jest dla nas sygnałem, w jaką stronę powinniśmy podążać w kolejnych latach, by jak najlepiej pomagać zwierzętom i komunikować się z Wami.

Dzięki ankiecie możemy też poczuć się bliżej Was i poznać Was lepiej!

Na poniższej grafice możecie poznać najważniejsze wyniki ankiety:

Wyniki Ankiety Otwarte Klatki 2023
Wyniki ankiety na temat Otwartych Klatek 2023

Czego pozytywnego dowiedzieliśmy się z ankiety?

Wyniki ankiety jak zawsze są dla nas niezwykle inspirujące i dające “kopa” do dalszych działań! Szczególną radość daje nam:

 • Wysoka liczba odpowiedzi: aż 2282 osoby zdecydowały się na przekazanie swoich opinii. To aż 66% więcej niż w poprzedniej edycji ankiety! Cieszymy się, że nasze działania dla zwierząt wspiera tak zaangażowana i pomocna społeczność!
 • Wiara w ważność działań dla zwierząt: 90% z Was uważa, że ochrona zwierząt jest bardzo ważnym tematem społecznym. Ważność tego tematu oceniliście na 9.8 w 10-stopniowej skali! Krzepiące jest również, że Wasze przekonanie o tym zwiększa się z roku na rok. 🙂
 • Zaangażowanie i dokładność: cieszy nie tylko liczba odpowiedzi, ale także Wasze poważne podejście do wypełniania ankiety. Nie tylko brak było wypowiedzi “trolli”, ale także otrzymaliśmy długie, przemyślane odpowiedzi na pytania otwarte. Dzięki takiemu zaangażowanemu podejściu, wyniki ankiety są bardzo wartościowe!
 • Bezpośrednie czerpanie informacji: ponad 80% z Was dowiaduje się o naszych działaniach z wiadomości email. Jest to dla nas bardzo dobra wiadomość: nasze maile pozwalają nam przedstawiać Wam najważniejsze informacje bezpośrednio, bez ryzyka, że ważne wieści umkną Wam wśród tysięcy codziennych postów na social mediach. No i po prostu – lubimy do Was pisać. 😀 Z pewnością będziemy dalej rozwijać tę drogę komunikacji! Jeśli Ty też chcesz dostawać wiadomości o działaniach dla zwierząt prosto do swojej skrzynki mailowej – zostaw nam kontakt do siebie!
 • Docenienie naszych działań: za każdym razem czujemy ogromną wdzięczność za wszystkie słowa wsparcia i wysoką ocenę naszych działań! Osobiście cenicie nas na 4.8/5, a szczególnie doceniacie nasze zaangażowanie, wytrwałość i determinację w walce o zwierzęta. To nie tylko wielkie wyróżnienie, ale także zobowiązanie by nie zawieść Waszego zaufania i dalej walczyć o nasz wspólny cel – świat bez cierpienia zwierząt!
Wyniki ankiety na temat Otwartych Klatek 2023
Zdjęcie: Lisi Azyl w Starym Zoo w Poznaniu (fot. Olka Knotz)
 • Wzrost wsparcia działań dla zwierząt: budowa lepszego świata dla zwierząt jest możliwa dzięki Waszej pomocy! To właśnie Wasze wsparcie daje nam poczucie stabilności i możliwość tworzenia długofalowych strategii dla trwałych zmian dla zwierząt. Dlatego ogromnie cieszy nas, że niemal 70% z Was przekazało darowiznę na pomoc zwierzętom (aż 15% więcej niż według poprzedniej ankiety!), a ⅓ z Was należy do Klubu Otwartych Klatek! Wśród osób nienależących do Klubu, ponad 30% zastanawia się nad dołączeniem. Jeśli Ty też chcesz wspierać działania dla zwierząt każdego dnia – dołącz do Klubu już teraz lub napisz do nas na pomagam@otwarteklatki.pl 

Dziękujemy za każdy wyraz wsparcia – Wasza pomoc jest motorem zmian dla zwierząt! Doceniamy Wasze zaufanie i obiecujemy, że nadal będziemy robić wszystko, by realizować Wasze cele obrony zwierząt.

Wyniki ankiety na temat Otwartych Klatek 2023
Zdjęcie: Azyl Psubratki (fot. Andrew Skowron)

Co możemy poprawić?

Równie cenne jak pozytywne opinie są Wasze wskazania, w jakich obszarach dostrzegacie potencjał do poprawy. To właśnie takie odpowiedzi pozwalają nam stale iść do przodu i zmieniać się na lepsze!

 • Spadek oceny transparentności: mimo że nadal wysoko oceniacie naszą komunikację (4.7), skuteczność (4.5) oraz transparentność (4.3), średnia ocena transparentności była o 0.1 niższa niż w poprzedniej ankiecie. Łatwość dostępu do informacji o tym, w jaki sposób działamy, jest dla nas jednym z priorytetów. W tym celu publikujemy coroczne sprawozdania finansowe, informacje o naszych pensjach oraz omówienie źródeł naszego finansowania. Niższa ocena w tej kategorii jest dla nas ważnym sygnałem, że w nadchodzącym roku musimy usprawnić naszą komunikację w tym zakresie!
 • Niski procent osób, które przekazały 1.5% podatku: jedynie 12% osób ankietowanych przekazało 1.5% podatku dla Otwartych Klatek w 2023 roku. W porównaniu z innymi formami wsparcia, to niski odsetek – a przecież przekazanie 1.5% jest wspaniałą, nic niekosztującą formą wspierania działań na rzecz zwierząt! Mamy nadzieję, że dzięki tegorocznym działaniom ten procent się zwiększy. Ponad połowa ankietowanych zadeklarowała chęć przekazania 1.5% podatku w kolejnym roku. Jeśli jesteś jedną z tych osób, pamiętaj, by podać nasz numer KRS 0000444120 w swoim rozliczeniu PIT! W tym roku będzie to możliwe już od 15 lutego.
 • Spadek zainteresowania naszym blogiem i mediami społecznościowymi: chociaż cieszy nas wysoki procent osób, które czytają nasze maile, martwiący jest niski procent osób, które czytają naszego bloga (tylko 8% ankietowanych). Blog to miejsce, w którym możemy najbardziej szczegółowo opisać sytuację zwierząt w Polsce i na świecie, oraz komunikować nasze działania dla jej poprawy. Spadł również procent osób czerpiących informacje z mediów społecznościowych, przede wszystkim z naszego Facebooka – tu spadek wynosił 6.4%. Wynik ten wymaga przeanalizowania i wdrożenia zmian komunikacyjnych, ponieważ to social media pozwalają nam docierać z przekazem ochrony zwierząt do nowych osób.
 • Mała różnorodność naszych odbiorców: uważamy Was za niezwykle cennych sojuszników zwierząt i cieszy nas każda osoba wspierająca nasze działania! Dzięki ankiecie wiemy, że większość z Was to kobiety (80%) z dużych miast powyżej 250 tys. mieszkańców (47%). Daje nam to również informację, do jakich grup społecznych na razie nie docieramy. Mamy nadzieję, że w tym roku do tej wspólnej walki o zwierzęta dołączy więcej mężczyzn oraz osób “niemiastowych”. W końcu każdy z nas ma w sobie potencjał do troski o zwierzęta!
Wyniki ankiety na temat Otwartych Klatek 2023
Zdjęcie: Azyl Psubratki (fot. Andrew Skowron)

Ważne działania oraz plany na przyszłość:

W ankiecie pytaliśmy również o to, które z naszych działań dla zwierząt są najbardziej widoczne oraz, z Waszej perspektywy, najważniejsze do dalszego rozwoju. Chcemy więc dać znać o kierunku naszych planów na nadchodzący rok!

 • Najbardziej rozpoznawalna kampania to Jak One to Znoszą, czyli działania na rzecz wycofania chowu klatkowego w produkcji jajek. Nic dziwnego, bo w ostatnich latach działo się na tym polu bardzo wiele! Także w 2024 wchodzimy tutaj z przytupem, publikując ranking sieci sklepowych, które zadeklarowały wycofanie jajek z hodowli klatkowych z produktów marki własnej. Będziemy działać, aby ranking nie tylko ułatwiał podejmowanie decyzji kupującym, ale także był impulsem dla firm, by jak najszybciej podpisały deklarację i sprzeciwiły się cierpieniu kur niosek!
Zdjęcie: Fundacja Szopowisko.
Fot. Andrew Skowron
 • Wśród otwartych sugestii zmian najczęściej proponowaliście zwiększenie edukacji wśród dzieci i młodzieży, a także widoczności kwestii pro-zwierzęcych w mediach. W ubiegłym roku podejmowaliśmy wiele charytatywnych współpracy ze znanymi osobami, takimi jak raper Słoń oraz zawodnicy sportów walki, aby zwiększać świadomość cierpienia zwierząt w szczególności wśród młodych osób. W 2024 również planujemy rozpowszechniać ducha walki o zwierzęta wykorzystując social media. Nieoceniona jest tutaj Wasza pomoc i dalsze udostępnianie naszych treści na Facebooku oraz Instagramie, aby docierać do jak największej rzeszy nowych osób!

To tylko część sposobów, na jakie działaliśmy w ubiegłym roku by realizować ważne dla Was zmiany na rzecz zwierząt. Aby poznać więcej szczegółów, zachęcamy do przeczytania wpisu z podsumowaniem roku 2023!

Wyniki ankiety na temat Otwartych Klatek 2023
Fot. Andrew Skowron

Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w ankiecie: za każde dobre słowo oraz wskazówkę, co możemy poprawić. To właśnie Wy tworzycie lepszą przyszłość dla zwierząt!

Chcesz być na bieżąco z pomaganiem zwierzętom? Zostaw kontakt do siebie, żebyśmy mogli informować Cię mailowo o ważnych działaniach!