Stojąc w progu nowego roku, zatrzymujemy się na chwilę, by podzielić się z Wami krótkim spojrzeniem wstecz na pełen wyzwań i sukcesów rok 2023.

Gdy na początku minionego roku obchodziliśmy dziesięciolecie naszej działalności, nie przewidywaliśmy, że stanie się on jednym z najbardziej intensywnych okresów naszej dotychczasowej pracy. Przeżyliśmy wiele emocji: zarówno tych pięknych jak i trudnych. Każdego dnia podejmowaliśmy działania, aby życie zwierząt w hodowlach nie było naznaczone tak ogromnym cierpieniem.

Należy podkreślić, że żadne z tych działań nie byłoby możliwe bez Waszego nieocenionego wsparcia. To Wy jesteście sercem Otwartych Klatek! 💖
Dzięki Wam możemy kontynuować naszą misję i dokonywać realnych zmian dla dobra zwierząt.
Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy na przegląd najważniejszych inicjatyw Otwartych Klatek w roku 2023!

Styczeń

W styczniu siedem gwiazd zawalczyło razem z nami o lepszy los zwierząt hodowanych na futro.

W obronie zwierząt stanęli: Julia Kuczyńska (Maffashion), Kasia i Jacek Sienkiewicz (Kwiat Jabłoni), Marta Manowska, Karolina Korwin-Piotrowska, Maciej Zakościelny oraz Krzysztof Jankowski „Jankes”.
Każda z osób obejrzała kilkuminutowe nagranie, złożone z materiałów pozyskanych przez naszych aktywistów na fermach futrzarskich. Na filmie utrwalone zostały ich reakcje na oglądane sceny. Dominowało niedowierzanie, poruszanie, współczucie, ogromny smutek, pojawiają się także łzy. Po filmie uczestnicy nie szczędzili ostrych słów w odniesieniu do faktu, że takie procedury mają miejsce w świetle prawa.

Spot zachęcił wiele nowych osób do podpisania petycji o zakazie hodowli zwierząt na futro w ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Fur Free Europe”.

Również w styczniu świętowaliśmy razem z Wami 10-lecie działania Otwartych Klatek na uroczystej kolacji charytatywnej.
Na uroczystości można było m.in. spróbować specjałów roślinnej kuchni przygotowanych przez najlepsze szefowe i szefów kuchni, wysłuchać koncertu zespołu Kwiat Jabłoni, czy wziąć udział w aukcji charytatywnej.

Kolacja charytatywna z okazji 10-lecia Otwartych Klatek. Fot. Karolina Prusińska

Luty

W lutym poznaliśmy zwycięzcę plebiscytu na najlepszy produkt roślinny 2022 r. Zostało nim „PSST! To nie mlek*” firmy Alpro!

Plebiscyt ma duże znaczenie przy kształtowaniu nawyków, które bezpośrednio przekładają się na los zwierząt. Popularyzujemy w ten sposób dietę roślinną, zmniejszając popyt na produkty odzwierzęce i zachęcamy firmy do zdrowej rywalizacji.
Zależy nam na tym, żeby firmy produkujące żywność roślinną stawiały na innowacje i aby ich produkty wypierały z rynku te, które są obarczone cierpieniem zwierząt.

Marzec

W marcu zakończyliśmy zbieranie podpisów pod petycją „Fur Free Europe”. Petycja była rekordową pod względem wielkości poparcia inicjatywą obywatelską, dotyczącą dobrostanu zwierząt oraz trzecią co do wielkości spośród wszystkich dotychczasowych.

lis uratowany z fermy futrzarskiej – fot. Andrew Skowron

Kwiecień

W kwietniu razem z Compassion In World Farming Polska zorganizowaliśmy konferencję prasową, na której zaprezentowaliśmy dane z najnowszego raportu, analizującego społeczne i ekonomiczne konsekwencje rezygnacji z hodowli zwierząt w klatkach. Przytaczane były między innymi dane, mówiące o tym, że aż 76% zwierząt gospodarskich w Polsce zamykana jest w klatkach. Argumentowano, że transformacja jest szansą dla rolnictwa, zwłaszcza w niedoinwestowanych sektorach produkcji zwierzęcej.

W tym miesiącu interweniowaliśmy również po raz kolejny na fermie futrzarskiej w Kościanie, na które hodowca, pomimo wyroku sądowego, dalej zajmuje się hodowlą zwierząt. Podczas interwencji odnotowaliśmy wiele osobników, które wymagały pilnej pomocy medycznej, jednak odmówiono nam wydania zwierząt i podjęcia próby ich leczenia. Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami.

fot. Andrew Skowron

Również w kwietniu swoją premierę miał spot, promujący kampanię „Jednym głosem”, która postulowała wprowadzenie zakazu trzymania zwierząt hodowlanych w klatkach w całej Unii Europejskiej.  
W filmie udział wzięły znane postacie telewizji i internetu, które przemówiły w imieniu 42 milionów zwierząt hodowanych w klatkach na polskich fermach. Byli to: Tomasz Raczek, Agnieszka Woźniak-Starak, Anna Dereszowska, Lara Gessler, Zuza Kołodziejczyk, Bartosz Bielenia oraz Rafał Maślak. Spot odbił się szerokim echem: już w pierwszej dobie petycję podpisało kilkanaście tysięcy nowych osób!

Do końca kwietnia 2023 roku 7,5 tysiąca Osób zdecydowało się przekazać swoje 1,5% podatku na działalność Otwartych Klatek. Jeszcze raz serdecznie Wam dziękujemy i zachęcamy do wsparcia naszego Stowarzyszenia także w kolejnym roku!

Maj

26 maja, czyli w Dzień Mamy miał swoją premierę kolejny wyjątkowy spot, w którym wzięło udział sześć fantastycznych Mam: Asia Opozda, Zosia Zborowska-Wrona, Marysia Winiarska, Edyta Pazura, Kasia Sokołowska i Monika Mrozowska. Kobiety opowiedziały o swoim doświadczeniu macierzyństwa i zestawiły je z doświadczeniem zwierzęcych mam, którym dzieci odbierane są nierzadko zaraz po urodzeniu, lub które karmią swoje dzieci przez pręty, tkwiąc w metalowym kojcu.

Czerwiec

Czerwiec rozpoczęliśmy publikacją najnowszego śledztwa z fermy świń. Śledztwo to miało udokumentować warunki życia macior i ich młodych, jednak to, co zastaliśmy na miejscu przeszło nasze najczarniejsze wyobrażenia. 
Niewyobrażalne okrucieństwo pracowników fermy wobec prosiaków, które nie można nazwać inaczej niż zwyczajnym znęcaniem się nad zwierzętami były na tej fermie na porządku dziennym. Materiały, zgromadzone na fermie przekazaliśmy prokuraturze. W promocji materiału pomógł nam również partner tej akcji Wirtualna Polska.

Lipiec

W lipcu razem z Compassion In World Farming Polska przekazaliśmy Ministrowi Rolnictwa ponad 200 tys. podpisów pod petycją o poparcie unijnego wycofania klatek z chowu i hodowli zwierząt.

Zakaz trzymania zwierząt hodowlanych w klatkach popiera ponad 75% Polaków, natomiast ponad 70% Polaków oczekuje od Ministra zmian legislacyjnych w tej kwestii. Dane pochodzą z nowego badania Biostatu, którego wyniki opublikowaliśmy również w lipcu.

Sierpień

W sierpniu stanęliśmy w obronie naszego aktywisty Bartka Zająca, który został oskarżony o znieważenie przez firmę Wipasz — jednego z największych producentów drobiu w Polsce. Bartek jest członkiem Koalicji Stop Fermom Przemysłowym, która wspiera działania osób, protestujących przeciwko budowie ogromnych ferm blisko ich domów. Firma Wipasz, która planowała wybudować kolejny wielki kurnik w województwie lubelskim, podjęła próbę uciszenia protestów i zastraszenia jego uczestników wystosowując akt oskarżenia. W dniu rozprawy przed sądem zebrał się tłum ludzi, którzy w ten sposób chcieli okazać Bartkowi swoje wsparcie.

Protest pod sądem w obronie naszego aktywisty.

Wrzesień

Jesień rozpoczęła się bardzo intensywnie, między innymi w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Już we wrześniu w kooperacji z innymi organizacjami prozwierzęcymi stworzyliśmy stronę www.wyborydlazwierzat2023.pl, na której znaleźć można było informacje na temat stanowiska poszczególnych partii wobec naszych postulatów. Inicjatywa spotkała się z bardzo dużym odzewem, była szeroko przytaczana w mediach i wyniosła temat dobrostanu zwierząt na nowy poziom w debacie politycznej.

We wrześniu miała miejsce publikacja wyjątkowego śledztwa, przeprowadzonego na fermie największego producenta jaj w Unii Europejskiej — Fermie Drobiu Woźniak. Niestety, warunki życia kur, zaobserwowane na tej fermie były tragiczne i daleko odbiegały od wszelkich standardów dobrostanowych. Stres, cierpienie, kanibalizm były w tym miejscu na porządku dziennym. Pracownicy codziennie zbierali dziesiątki martwych kur z całej fermy, które nazywane były w tym środowisku zdychami”.  Na podstawie zebranego materiału filmowego złożyliśmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Materiały zostały opublikowane we współpracy razem z Gazeta.pl.

Hodowla klatkowa na Fermie Drobiu Woźniak.

Również we wrześniu opublikowaliśmy spot reklamowy, skierowany do sieci sklepów Lidl. W nagraniu 12 znanych osób z różnych środowisk: artystycznego, sportowego, gamerskiego, modowego i TikTokowego zwróciło się do Lidla z apelem o podpisanie porozumienia European Chicken Commitment (ECC) i zobowiązanie się tym samym do rezygnacji z praktyk, powodujących ogromne cierpienie kurczaków hodowanych na mięso.

Protest pod Lidlem.

Październik

W październiku premierę miała nasza aplikacja mobilna. Od tego momentu możecie być na bieżąco ze wszystkimi naszymi działaniami, możecie zadawać nam nurtujące Was pytania, jeszcze bardziej pomagać zwierzętom czy też brać udział w organizowanych przez nas konkursach!

W tym miesiącu również opublikowaliśmy dwa nowe spoty: pierwszy z nich utrzymany w zaskakującej konwencji, pokazuje, że o zwierzęta mogą walczyć ludzie w różnym wieku, z różnych środowisk i że może być to walka ponad podziałami. Spot zachęca do podpisywania petycji do firmy Woźniak o odejście od chowu klatkowego.

W drugim spocie, który swoją premierę miał pod koniec października, wystąpił znany raper Słoń (Wojciech Zawadzki). Słoń w ironicznej formie przedstawia realia hodowli przemysłowej. Nagranie jest częścią kampanii Frankenkurczak, której celem jest poprawa warunków życia kurczaków na fermach przemysłowych i wyeliminowanie praktyk, sprawiających im największe cierpienie.

Listopad

Listopad rozpoczęliśmy od kolejnego spotu promocyjnego! Tym razem w roli osób, wspierających działania na rzecz poprawy warunków zwierząt hodowlanych wystąpili Zawodnicy MMA: Jan Błachowicz, Joanna Jędrzejczyk, Damian Janikowski, Arkadiusz Wrzosek, Daniel Rutkowski, Laura Grzyb i Sebastian Rajewski.

Zawodniczki i zawodnicy zmierzyli się tym razem z nagraniem, pochodzącym z fermy Woźniak, przedstawiającym okrutne warunki życia kur niosek w chowie klatkowym. Bohaterzy nagrania byli wyraźnie zszokowani tym, jak wyglądają realia chowu klatkowego i zaapelowali do odbiorców, aby razem z nimi stanęli do walki w obronie zwierząt.

W listopadzie kontynuowaliśmy również kampanię, skierowaną do Lidla. W Warszawie odbyła się manifestacja, którą zorganizowaliśmy razem z Fundacją Alberta Schweitzera. Nasi aktywiści, razem z zaniepokojonymi konsumentami domagali się podpisania przez Lidl deklaracji European Chicken Commitment (ECC), która gwarantuje zwierzętom lepsze warunki życia. Opublikowaliśmy również list do Lidla w najbardziej opiniotwórczych gazetach w Polsce.

W tym miesiącu miała miejsce również jedna z najbardziej wstrząsających interwencji w naszej historii. Z fermy uratowany został lis, który znajdował się w fatalnym stanie zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Lis otrzymał imię Pirat i po przewiezieniu do lecznicy otrzymał fachową pomoc weterynaryjną. Pirat spędził na fermie prawdopodobnie około 5 lat i stracił już nadzieję, że jego los kiedykolwiek się odmieni. Ilość cierpienia, którego zaznał w życiu, nie mieści się w naszych głowach i sercach. Stan zdrowia Pirata niestety był tak zły, że jego życia nie udało się uratować. Pirat odszedł otoczony najlepszą opieką — jego historię opisaliśmy w mediach społecznościowych i poruszyła ona wiele serc.

Najsmutniejszy lis w historii.

24 listopada, jak co roku, obchodziliśmy Dzień bez Futra. W tegorocznej edycji wspólnie z Fundacją Viva! zorganizowaliśmy akcję pod Sejmem, żeby przypomnieć politykom przedwyborcze obietnice o zakazie hodowli zwierząt na futro. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Nowe rozdanie — czas na działanie”. Wzięły w nim udział osoby, popierające zakaz hodowli zwierząt na futro, aktywiści, polityczki i politycy raz Maja Ostaszewska, która od dawna wspiera nasze działania w tym kierunku. Podczas wydarzenia Małgorzata Tracz z partii Zielonych zapowiedziała złożenie projektu zakazu hodowli zwierząt na futro na początku 2024 roku.

Demonstracja pod Sejmem z okazji Dnia Bez Futra 2023. Fot. Ola Knotz

Grudzień

Rok zakończyliśmy organizacją świątecznych aukcji charytatywnych na Allegro oraz zbiórką “2024 – Rok Zmiany” na walkę o wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futra. Zbiórka zgromadziła rekordowe wsparcie 3245 wyjątkowych osób w wysokości 350 531 złotych!

Dziękujemy, że jesteś z nami i śledzisz wspierasz nasze działania.

Mamy nadzieję, że rok 2024 będzie równie pełen możliwości do działania i przede wszystkim pełen sukcesów w walce o zakończenie cierpienia zwierząt hodowlanych!

Maja Gaweł